Administration

Name
Title
Email
Dale Houchin Principal Email
Holly Smith Assistant Principal Email
Stacia Winfree Assistant Principal Email

Kindergarten

Name
Title
Email
Doris Cruz-Pabon
Kindergarten Teacher
Christine Johnson
Kindergarten Teacher
Mary Mehl
Kindergarten Teacher

1st Grade

Name
Title Email
Logan, Loren 1st Grade Teacher Email
Linda Patterson 1st Grade Teacher Email
Parker, Cathy 1st Grade Teacher Email
Laura Robinson 1st Grade Teacher Email

2nd Grade

Name
Title
Email
Leah Pierce 2nd Grade Teacher Email
Michelle Riley 2nd Grade Teacher Email
Joy Sneddon 2nd Grade Teacher Email

3rd Grade

Name
Title
Email
Anita McCullers 3th Grade Teacher Email
Joy Brandon 3th Grade Teacher Email
Kim Stinson 3th Grade Teacher Email
Heather Ware 3rd Grade Teacher Email

4th Grade

Name
Title
Email
Carry Eaton 4th Grade Teacher Email
Kathy Elson 4th Grade Teacher Email
Emmilee MacNevin 4th Grade Teacher Email
Silvia Jones 4th Grade Teacher Email

5th Grade

Name
Title
Email
Emily Clark 5th Grade Teacher Email
Erik Cruz 5th Grade Teacher Email
Erica Luft 5th Grade Teacher Email
Rodney Watson 5th Grade Teacher Email

Mathematics

Name
Title
Email
Julia Fretter Math 6th & 7th Email
Judy Harris Algebra 1/Math Coach Email
Melinda Lang Math 7th & 8th Email
April Cruz Math 8th Email
Benjamin Strunk, Jr. Math 7th Email
Shon Wells Math 6th & 7th Email
Jaimee Zrebiec Math 6th Email

Language Arts/ Reading

Name
Title
Email
Roberta Barnsdale Reading 6th & 7th Email
Katie Baumgardner ELA 8th & Reading 8th Email
Kyle Doty Reading 6th, 7th & 8th Email
Charlotte Gomez-Lippincott Gifted 6th, 7th & 8th ELA 8th  Email
Debra Hagn Reading 6th, 7th & 8th Email
Deanna Konior ELA 7th Email
Linda Borchering ELA 6th  Email
Haley Johnston Reading 6th, 7th, & 8th Email

Social Studies

Name
Title Email
Michael Bonacolta Civics & U.S. History Email
James-David Johnson U.S. History Email
Casey Radvansky Civics Email
Cherifa Martin World History Email
Bethany Moreno World History & Civics Email

Science

Name
Title Email
Paul Dunn Science 6th & 7th Email
Robyn Hammes Agriculture & STEM Email
Catherine Schwartz Science 8th Email
Jacqueline King Science 6th & 7th Email
Tiffany Juha Science 7th & 8th Email
Brittany Smith Science 8th Email

Art

Name
Title
Email
Nicole Bizjak Middle Art Ed. Email
Alyssa Hosey Elementary & Middle Art Ed. Email

Music

Name
Title Email
Michael Teglasi Band Director Email
Alice Weatherford Chorus Email

Physical Education

Name
Title
Email
Stephen Robinson
Middle PE Email
Mike Flaherty
Elem PE Email
Rico Moreno
Health/Advisement 6th Email

Main Office Staff

Name
Title
Email
Theresa R. Davis Secretary to the Principal Email
Rogene Fowler School Counselor Email
Cheryl Rider Information Specialist Email
Denise Hagan Bookkeeper Email
Linda Newton Secretary Email
Zachary Wilson SRO Email

Electives

Name
Title
Email
Catherine Ross Business Education Email
Rogene Fowler Guidance Aide Email
Shawn Riley Virtual School/TV Production Email
Allen Razon Robotics/TV Production Email
Robyn Hammes Agriculture Email

Academic Support Personnel

Name
Title Email
Shari Abrams Elementary ESE Email
Janet Andersen K-8 Speech Pathologist Email
Kathleen Bursztyn Elementary Gifted & ESE Email
Rogene Fowler School Counselor Email
Beau Langley K-8 Right to Succeed Email
Kristin Sites Middle Level Reading Coach Email
Erica Smith Elementary Curriculum Specialist Email
Karen Watson Middle Level ESE Email
Sydney Turregano Middle Level ESE Email
Constance Cordero Middle Level ESE Email
Rico Moreno Health/Advisement 6th Email

Staff/Paraprofessional

Name
Title
Email
Angel Allen Clerk Typist Email
Amanda Busbee Clinic Assistant Email
Theresa V. Davis Middle Level Paraprofessional Email
Shawn Riley Virtual School Paraprofessional Email
Yenisleydi Gonzalez Caballero ESOL Paraprofessional Email
Sandy Sloan Elem PE Paraprofessional Email
Catherine Hall Middle Paraprofessional Email
Stacy Johns Media Paraprofessional Email
Charlene Myers 6-8th Paraprofessional Email
Jana Nickell K-8 Paraprofessional Email
Linda Poole Clerk Typist Email
Chris Crudup Security Specialist Email
Sara Smutney Middle Paraprofessional Email
Jessica Watkins Middle Paraprofessional Email
Ariane Zaremba Middle PE Paraprofessional Email

Support Personnel

Name
Title Email
Juanita Harris-Rohan Custodian Email
Allen Razon Technology Specialist Email
Ramon Santana Head Custodian Email
Buddy Strickland Building Supervisor Email
Gregory Talcott Custodian Email
Steven Woosley Custodian Email
Sharon Aponte Custodian Email
Kathleen Padgett Custodian Email

Cafe Personnel

Name
Title
Email
Food Service Email
Donna Griffis Food Service Email
Kirstin Hagan Food Service Email
Michelle Outlaw Food Service Email
Shalyne Caraway Food Service Email
Janet Taylor Food Service Manager Email
Lisa Tyndall Food Service Email
Terri Norton Food Service Email
Lisa Davis Food Service Email
Juanita Johnson Food Service Email