Admin

Faculty

The Alva School 

2018-2019 Faculty and Staff Directory

*Use directory search below for contact information*

Administration
Name Position
Houchin, Dale Principal
Mathews, Holly Assistant Principal
Stinson, Kimberly Assistant Principal

Kindergarten
Name Grade/Subject Room
Cruz-Pabon, Doris KG 1-009
Johnson, Christine KG 1-010
Palmer, Rachel KG 1-011

1st Grade
Name Grade/Subject Room
Pierce, Leah 1st 1-012
Hangartner, Nancy 1st 1-015
Riley, Michelle 1st 1-017
MacNevin, Emmilee 1st 1-005

2nd Grade
Name Grade/Subject Room
Logan, Loren 2nd 1-014
Parker, Cathy 2nd 1-006
Patterson, Linda 2nd 1-007
Robinson, Laura 2nd 1-008

3rd Grade
Name Grade/Subject Room
Brandon, Joy 3rd 1-016
Phillips, Danielle 3rd 1-004
Sites, Kristin 3rd 1-013

4th Grade
Name Grade/Subject Room
Cangialosi, Erica 4th 1-025
Eaton, Carry 4th 1-024
Elson, Kathy 4th 1-022
Jones, Silvia 4th 1-023

5th Grade
Name Grade/Subject Room
Alvarez, Bertie 5th/ESOL 7-204
Cruz, Erik 5th 7-201
Sites, Jennifer 5th 7-202
Watson, Rodney 5th 7-203

ELA/Reading
Name Grade/Subject Room
Barnsdale, Roberta Reading 4-014
Bislinghoff, Susanne ELA  4-012
Borchering, Linda ELA  4-015
Clark, Emily Reading 4-007
Hagn, Debra Reading 4-006
Jones, Brenda Reading 4-005
Leiderman, Cheri Reading 4-013
Lippincott, Charlotte ELA  4-016
Roszell, Sally Reading 4-004

Mathematics
Name Grade/Subject Room
Anderson, Stacey Math 4-023B
Fretter, Julia Math 4-011
Lang, Melinda
Math 4-023
Phillips, Brian
Math 4-010
Strunk, Ben
Math 4-003D
Wells, Shon
Math 4-003B
Zrebiec, Jamie
Math 4-003

Science
Name Grade/Subject Room
Dunn, Paul Science 4-024
King, Jacqueline  Science  4-020
Majewski, Cynthia Science 4-020B
Bryant, Catherine Science 4-024F
Smith, Brittany Science/AG 4-024E

Social Studies
Name Grade/Subject Room
Bonacolta, Mike Social Studies 2-201
Duffy, Devin Social Studies 7-103
Johnson, David Social Studies 2-200
Matin, Cherifa Social Studies 7-102
Ziesmer, Elizabeth Social Studies 7-101

Academic Support
Name Position Room
Abrams, Sheri ESE 1-026A
Andersen, Janet Speech 5-001A
Bursztyn, Kathleen Gifted 3-005
Cordero, Constance ESE MID Pod
Foreman, Rachel ESE MID 2-203
Gonzalez, Yeni ESOL 5-001G
Hall, Catharine ML Learning 7-104
Langey, Beau Virt/E2020 2-104B
McCullers, Anita ESE ELEM 1-026
Smith, Erica
Read Spec ELEM 5-001F
Watson, Karen
ESE MID
2-203




Physical Education
Name Grade/Subject Room
Flaherty, Michael PE ELEM Pavilion
Robinson, Stephen PE MID Boys Locker room
Sloan, Sandy PE ELEM Pavillion
Zaremba, Ariane PE MID Girls Locker room

Electives
Name Subject Room
Bizjak, Nicole ART MID 4-002
Hammes, Robin STEM/AG 4-001
Hosey, Alyssa ART 1-003
Jones, Heather MUSIC/CHORUS 2-103
Langey, Beau Virt/E2020 2-104B
Ross,Catherine CTE 4-029
Smith, Brittany Science/AG 4-024E
Teglasi, Mike Band 2-101G
Ware, Heather Health 4-009

Office Staff
Name Position Room
Hagan, Denise Bookkeeper 5-010F
Busbee, Amanda Clerk Typist Front Office
Casevechia, Mara Clerk Typist Front Office
Outlaw, Michelle Clinic Para Clinic
Smutney, Sara Cove 2-104F
Rider, Cheri Info Spec 5-010H
Johns, Stacy Media Para Media
Hall, Betsy Nurse 5-002C
Zeidler, Theresa School Psychologist 1-027F
Davis, Theresa R Principal Sec 5-010K
Poole, Linda Secretary 2-104A
SRO SRO 5-010L

Support Personnel
Name Position Room
Aponte, Sharon Custodian
Harris, Anita Custodian
Razon, Allen Technology Specialist Media
Santana, Ramon Head Custodian
Strickland, Buddy Building Supervisor Water Plant
Talcott, Greg Custodian
Woosley, Steven Custodian

Café
Name Position Room
Taylor, Janet Café Mgr Café
 Benzing, Cheryl  Café Café
 Caraway, Shalyne Café
Café
 Davis, Lisa Café
Café
 Elek, Deborah Café
Café
 Griffis, Donna Café
Café
Hagan, Kirstin Café
Café
 Norton, Terri Café
Café
 Padgett, Kathy Café
Café
 Tyndall, Lisa Café
Café
     
     

 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.